Haber

Macron, Fransa’nın sağlık sistemindeki büyük eksiklikleri kabul ediyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 2018’den bu yana Fransız sağlık sistemindeki önemli eksikliklerin farkında olduğunu söyledi.

Macron, başkent Paris’in de içinde yer aldığı Ile-de-France bölgesindeki Corbeil-Essonnes’deki Güney Fransa Hastane Merkezi’nde sağlık çalışanları ile toplantıya gelerek Fransa’nın sağlık sisteminin güncellenmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

“Bugün aile hekimi olmayan 6 milyon vatandaşımız var. Yıl sonuna kadar 600 bin kronik hastalığı olan hasta tedavi için doktora başvuracak.” Macron, yeni hasta kabul eden ve hastalarını sürekli takip eden doktorlara yapacakları ödeme miktarını artıracaklarını söyledi.

Macron, hastanelerde çalışma saatleri planlamasını yeniden düzenleyeceklerini belirterek, Haziran ayına kadar mevcut sağlık sistemini güncelleyeceklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarının 35 saatten fazla çalışmama konusundaki katı tutumunu eleştiren Fransa Cumhurbaşkanı, hastanelerde fazla mesai yapılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Macron, 2018’den bu yana sağlık sisteminde önemli eksikliklerin olduğunu belirterek, sağlık çalışanlarının fazla çalışma saatleri nedeniyle yaşadığı kaygı ve yorgunluğun farkında olduğunu ve bu krizle baş etmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Ülkedeki doktorların yarısından fazlası 60 yaşın üzerinde” diyen Macron, doktor sayısının önemli bir kısmının emekli olacağı için azalacağına işaret etti.

Fransa’nın sağlık sistemine 19 milyar euro yatırım yaptıklarını ve sağlık bütçesinin 3 yılda 50 milyar euro’ya çıktığını kaydeden Macron, bunun önüne geçilmediği takdirde gelecekte sağlık sisteminin daha da kötüye gideceğini ve önlemlerin artırılması gerektiğini ifade etti.

Sağlık kurumlarında randevularına gitmeyenleri eleştiren Macron, bunu önlemek için sağlık sigortasında düzenleme yapacaklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu