Ekonomi

ABD Perakende Satışları Haziran’da Beklenenden Daha İyi Büyüdü

YENİ ABD perakende satışları, Haziran ayında beklentilerin altında aylık %0,2 arttı.

ABD Ticaret Bakanlığı Haziran ayı perakende satış bilgilerini açıkladı.

Buna göre perakende satışlar haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 artarak 689,5 milyar dolara ulaştı. Bu dönemde piyasa beklentisi perakende satışların aylık bazda yüzde 0,5 artması yönündeydi. Perakende satışlar da Mayıs ayında yüzde 0,5 arttı.

Ülkede perakende satışlar haziran ayında yıllık bazda yüzde 1,5 arttı. Beklenti, söz konusu dönemde perakende satışların yıllık bazda yüzde 1,6 artması yönündeydi. Perakende satışlar Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 2 arttı.

Geçen ay perakende satışlarda yaşanan artış üzerine; Mağaza dışı perakendeciler, mobilya, elektronik ve beyaz eşya satılan mağazalar ile motorlu kara taşıtları ve modüllerin satıldığı mağazalardaki satış artışı ön plana çıktı.

Öte yandan benzin istasyonlarında, inşaat malzemelerinde ve bahçe ekipmanlarında, sporMalzemeler, hobi malzemeleri ve kitaplar, yiyecek içecek mağazaları da azaldı.

Analistler, bilgilerin tüketici harcamalarının yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranlarına rağmen dirençli kaldığını gösterdiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu